Jak vybrat okružní pilu (cirkulárku)?

Kolébková pila VARI

Topíte dřevem? Pak je nejvyšší čas nachystat zásobu dřeva na zimu.

Pro řezání dřeva doma či na chatě je kolébková okružní pila ideální pomocník. Jak vybrat tu správnou? Pomůžeme Vám.


Obsah:

Pro přípravu dřeva na zimu můžete využít řetězové pily s benzinovým motorem. Benzinové pily však využijete hlavně při přípravě dřeva v lese. Zde jsou benzinové pily vynikajícím pomocníkem při kácení a následné přípravě palivového dříví.

Při řezání dřeva na topení u domu či na chalupě je vhodnější použít kolébkovou pilu. Kolébková pila nebo-li cirkulárka s kolébkou umožňuje velmi rychlou práci v pohodlné, vzpřímené poloze. Její obsluha je naprosto snadná.

Kotoučové pily se používají pro přípravu dřeva velice dlouho. Předchůdcem dnešních kolébkových pil byly staré dobré cirkulárky.

Cirkulárky

Cirkulárky byly velice oblíbené, ale z hlediska bezpečnosti měly velké nedostatky. Příprava palivového dřeva na starých cirkulárkách byla velice nebezpečná.

Cirkulárka na dřevo, to byl v podstatě pilový kotouč a stůl, ze kterého byl pilový kotouč vysunut do poloviny jeho výšky. Zcela chyběl kryt na cirkulárku a další bezpečnostní prvky.

Za bezpečného nástupce cirkulárek jsou považovány právě kolébkové pily.

Kolébkové pily

Bezpečnost kolébkových pil

O to, aby řezání dřeva na topení bylo bezpečné, se stará konstrukce kolébky a pohyblivý kryt.

Pohyblivý kryt zakrývá pilový kotouč po celou dobu řezu. Kolébka je vybavena speciálními prolisy proti protočení polena. Pohyb dřeva do pily probíhá pomocí kolébky, ne tedy tlačením po stole jako u původních cirkulárek.

Pokud se týká bezpečného používání jsou podrobné informace uvedeny vždy v návodech, které jsou přiloženy ke stroji.

Kolébková pila by měla být:

  • odolná vůči překlopení,
  • měla by mít bezpečnostní vypínač
  • a kotouč vybaven účinnou brzdou.

Pro snadnou a bezpečnou manipulaci jsou vhodná pevná pojezdová kola.

Výkon a typ dřeva

Cirkulárku s kolébkou (kolébkovou pilu) vybírejte tak, aby vyhovovala Vašim požadavkům.

Pokud zpracováváte polena z měkkého dřeva jako je např. smrk, borovice, modřín, olše nebo lípa a polena menšího průměru (kolem 15 cm), postačí kolébková pila slabšího výkonu s menším průměrem kotouče. Většinou se jedná o kotouče s průměrem 400 nebo 500 mm.

Na větší průměry polen (kolem 25 cm) a tvrdou kulatinu jako je dub, buk, bříza nebo habr vybírejte kotoučovou pilu se silnějším motorem a robustní konstrukcí. Mělo by se jednat o kotoučové pily s kotoučem o průměru 700 m.

Typ motoru

Při výběru kolébkové pily je potřeba zohlednit typ motoru.

Na trhu jsou kolébkové pily s motorem:

  • na 230 V,
  • na 400 V.

Kolébkové pily na 230 V

Kolébkové pily na 230 V zapojíte do klasické zásuvky. Zde je třeba upozornit na dostatečně silný jistič. Jestliže je potřeba k připojení prodlužovací kabel, přesvědčte se, zda jeho průřez dostačuje pro příkon proudu pily.

Minimální průřez 1,5 mm², od délky kabelu 20 m 2,5 mm².

Pro připojení nepoužívejte vadná nebo poškozená napájecí vedení. Kotoučová pila připojena na 230 V musí mít jištění 16 A.

Kolébkové pily na 400 V

Kolébkové pily s třífázovým motorem mají větší výkon. Tyto kolébkové pily se připojují ke standardní elektrické síti 400 V/50 Hz, která má ochranu proti podpětí, přepětí, nadproudu a proudový chránič.

Pro připojení pily je potřeba přívodní kabel s 5 vodiči. Zásuvka je pětipólová (16 A). Pokud se rozhodnete pro cirkulárku s  motorem na 400 V, přesvědčte se, že máte k dispozici tři fáze, tedy 400 V a jističe 16 A.

Pilový kotouč

Pilový kotouč je srdcem každé cirkulárky.

Pilový kotouč by měl být zkontrolován před každým použitím, jinak riskujete to, že dřevo nebudete moci pořezat, ale i to, že dojde při řezání dřeva tupým kotoučem k úrazu.

Při dlouhodobém používání dochází k tomu, že pilový kotouč je neje tupý, ale má navíc ohnuté zuby, není efektivní. Práce s kotoučovou pilou s tupým pilovým kotoučem je velice nebezpečná.

Životnost kotouče

Životnost kotouče není neomezená a na celkovém stavu se podepisují i vnější vlivy, například nesprávné skladování, během kterého dojde k narušení vnitřní struktury. Takový pilový kotouč se téměř jistě zlomí.

Na životnost kotouče má rovněž vliv také materiál, ze kterého je pilový kotouč vyroben. Nejkvalitnější pilové kotouče pro kolébkové pily jsou vidiové.  Současné cirkulárky s kolébkou mají kotouče, na jejichž výrobu jsou použity pouze nejlepší ocelové materiály s velkou pevností a odolností v krutu.  Zuby pily jsou robusnější než u řetězových pil.

Výběr kotouče

Pro výběr správného pilového kotouče je důležitý průměr. Průměr pilového kotouče musí odpovídat typu pily. Konkrétní informace najdete vždy v návodu ke kolébkové pile.

Nikdy nepoužívejte kotouč s menším nebo větším průměrem, neboť dojde k narušení bezpečnostních prvků pily a riskujete úraz při práci s touto pilou.

Při práci s pilou je potřeba pilový kotouč také chránit. Pokud se chystáme řezat staré trámy či prkna, je potřeba před samotným řezáním odstranit hřebíky aběhem samotného řezání dřeva se hřebíkům vyhýbat. Pokud řežeme novou kulatinu, je potřeba dávat pozor a snažit se vyhnout sukům.

Pokud dojde k otupení zubů pilového kotouče, nechte kotouč nabrousit, popřípadě můžete vyměnit za nový kotouč.

Hmotnost pily

Pro výběr správné cirkulárky bychom se měli rovněž zamyslet nad dalšími parametry, které jsou důležité při výběru cirkulárky. Jedná se nejen o velikost špalků. Velice důležitým parametrem je např. hmotnost kolébkové pily.

Cirkulárky pro zpracování větších polen mají hmotnost až 100 kg. Právě u těchto kolébkových pil je důležité, aby byly pro snadný transport opatřeny transportními koly.

 

Výrobci na českém trhu

Na trhu jsou kolébkové pily od různých výrobců. Jedná se o kolébkové pily českého výrobce VARI, který uvádí na trh dva modely, a to KP-700 a KP-500.

Velmi kvalitní kolébkové pily jsou od německého výrobce Scheppach. Cirkulárky VARI a Scheppach jsou uváděny na trh jak v provedení s motorem na 230 V, tak i s motorem na 400 V.

Na českém trhu jsou dále kolébkové pily modelové řady GWS od předního německého výrobce strojů, nářadí a techniky společnosti GÜDE. Nová konstrukční řada cirkulárních pil GWS splňuje požadavky na bezpečnost dřevozpracujících strojů (kotoučových pil) podle technické normy ČSN EN 1870-6:2017.

Rovněž velice kvalitní jsou kolébkové pily uváděné na trh pod značkou Lumag německého výrobce LUMAG GmbH. Společnost LUMAG se specializuje na produkci a prodej štípačů dřeva, kotoučových pil, řezaček dlažeb a kamene a další stavbení techniku.

Doporučení výrobci

Kolébkové pily VARI

Pod značkou VARI si můžete vybrat ze 2 modelů kotoučových (kolébkových) pil:

  • KP-500 s jednofázovým elektromotorem a výkonu 2800 W a s řezným kotoučem o průměru 505 mm,
  • nebo KP-700 s třífázovým elektromotorem o výkonu 5000 W a s řezným kotoučem o průměru 700 mm.

Obě pily se vyznačují robustní konstrukcí, vidiovým řezným kotoučem a ovládáním dle nejnovějších bezpečnostních norem EU. Práce s kotoučovými pilami VARI je velice snadná, bezpečná, efektivní a bez námahy. Viz Kolébkové pily VARI.

Kolébkové pily Sheppach

Kolébkové pily Scheppach mají kvalitní TCT pilový kotouč se zuby z tvrdokovu, které mají optimální tvar pro hladké řezání. Kotouč má velmi bohatě dimenzované uložení bez vůlí, což je základní předpoklad dlouhé životnosti celého ústrojí.

Stroj je odolný vůči překlopení, má bezpečnostní vypínač a kotouč je vybaven účinnou brzdou. Viz Kolébkové pily Scheppach.

Vyberte si z naší kompletní nabídky kolébkových pil.